sobota, 10 października 2015

Spotkanie z poetą #2 Wisława Szymborska

Witam Was moi drodzy czytelnicy :) Dziś druga odsłona cyklu "Spotkanie z poetą", w którym zapoznamy się z bardzo ciekawym życiorysem i niezwykłą twórczością polskiej poetki Wisławy Szymborskiej.Wisława Szymborska - ur. 2 lipca 1923 roku w prowencie (Kórnik); zm. 1 lutego 2012 roku w Krakowie. poetka polska, krytyk literacki, felietonistka, eseistka, tłumaczka, zdobywczyni Nagrody Nobla, odznaczona Orderem Orła Białego; wydała 14 tomów wierszy (350 wierszy), 9 zbiorów poezji oraz napisała kilka felietonów (Lektury Nadobowiązkowe 1992<)
To tyle suchych faktów. Teraz może coś o charakterze i upodobaniach poetki.Wisławę Szymborską Polacy zapamiętali jako człowieka bardzo wrażliwego oraz nadzwyczaj skromnego. Była osobą, która podświadomie troszczyła się o innych i zawsze o nich pamiętała. Panią Wisławę zapamiętano także jako osobę niezwykle dowcipną, która mimo swojego podeszłego wieku, wciąż gdzieś w głębi serca przypominała małą dziewczynkę, która dopiero uczyła się poznawać świat, który ją otaczał. Z jednej strony wydawała się być taka niewinna i słodka, lecz z drugiej strony przypominała oschłego filozofa, który wiedział tak dużo o życiu na ziemi, jak i po nim, że wydawał się być prorokiem pogodzonym z cienką granicą między życiem a śmiercią.Tak, Wisławę Szymborską nazywano "poetką filozoficzną". Kobieta ta w swoich wierszach potrafiła przemycić tyle wiedzy intelektualnej, że nikt nie potrafił nadziwić się jej mądrości. Pisała pięknie, poetycko, życiowo, przede wszystkim barwnie no, ale i mądrze, co okazało się być najcenniejszym skarbem, który pozostawiła dla innych pokoleń.Wisława Szymborska była osobą, która wprost kochała przebywać z ludźmi - była niezwykle towarzyska. Przebywając z innymi poetami nadal pisała zabawne fraszki i wierszyki. Nigdy nie opuszczał jej dobry humor. W czasie podróży "bawiła się" w wyklejanki, które wysyłała do swych przyjaciół.Uwielbiała także tandetne/kiczowate pamiątki, które dawała w prezencie swym przyjaciołom. Zapewne większość z Was wie, że Wisława Szymborska paliła namiętnie papierosy, a od czasu do czasy sięgała po odrobinę alkoholu. Jej idolem był polski bokser Andrzej Gołota (niestety nigdy się nie spotkali), a jej ulubioną operą mydlaną brazylijska "Niewolnica Isaura".

Sławę na całym świecie zyskała również przez swe zabawne wyklejanki, które tworzyła ze starych pocztówek. Prace te zostały zebrane w zbiorze "Kolaże, czyli wyklejanki lub karteczki własnego wyrobu". Niektóre prace można także podziwiać z polskich i zagranicznych muzeach/galeriach.

A teraz przejdźmy do mojego ulubionego wiersza pani Wisławy Szymborskiej.

"Nic dwa razy"

Nic dwa razy się nie zdarza
i nie zdarzy. Z tej przyczyny
zrodziliśmy się bez wprawy
i pomrzemy bez rutyny.

Choćbyśmy uczniami byli
najtępszymi w szkole świata,
nie będziemy repetować
żadnej zimy ani lata.

Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy.
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy. 

Wczoraj, kiedy twoje imię
ktoś wymówił przy mnie głośno,
tak mi było, jakby róża
przez otwarte wpadła okno. 

Dziś, kiedy jesteśmy razem,
odwróciłam twarz ku ścianie.
Róża? Jak wygląda róża?
Czy to kwiat? A może kamień?
Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.
Miniesz - a więc to jest piękne. 

Uśmiechnięci, współobjęci
spróbujemy szukać zgody,
choć różnimy się od siebie,
jak dwie krople czystej wody. 

Jak Wam się podoba? Bo mnie bardzo! Uwielbiam go, jest niezwykle piękny i uroczy.

Na dziś to wszystko :) dziękuję, że czytacie moje wpisy, to bardzo budujące. Zastanawiam się nad pewnym fanfiction. Co wy na to? Gwiazd naszych wina? A możne coś innego? Hm?

Proszę o komentarze i o suby :) już za niedługo "Fangirl" :)
1 komentarz:

  1. Marvelous, what a web site it is! This webpage procides
    helpful information tto us, keep it up.

    My web-site; how to hack farm & castle

    OdpowiedzUsuń